Skip Ribbon Commands Skip to main content
Share This

O nas

 
Historia
 
Merial jest teraz częścią Boehringer Ingelheim. Spółka Merial powstała 1 sierpnia 1997 r., gdy Rhône Mérieux, oddział Rhône-Poulenc ds. zdrowia zwierząt, oraz Merck AgVet, analogiczna jednostka Merck & Co. Inc, połączyły siły tworząc spółkę joint ven­ture. Nowo powstałe przedsiębiorstwo stało się niezależną spółką, o bogatej ofercie produktów i usług w zakresie zapobiegania i lecze­nia chorób zwierząt. 17 września 2009 r. Grupa Sanofi, która wcześniej przejęła Rhône Mérieux, odkupiła od Merck pozostałe 50% udziałów.
 
Początki 
Korzenie spółki Merial sięgają końca XIX w. i mają związek z wielkim naukowcem Ludwikiem Pasteurem.
Merial wywodzi się od Marcela Mérieux, który współpracował z Pasteurem w jego paryskim laboratorium, a w 1897 r. założył Institut Biologique Mérieux. Był to początek prac badawczych dotyczących zdrowia zwierząt, do których obecnie nawiązuje Merial.
Syn Marcela Mérieux, Charles, który stanął na czele Instytutu, w 1947 r. opracował pierwszą w historii szcze­pionkę, produkowaną na skalę przemysłową. Była to szczepionka przeciwko pryszczycy. Powołał również Institut Français de la Fièvre Aphteuse, właśnie po to, by wytwarzać ten preparat. Kolejnym przełomem było rozpoczęcie produkcji szczepionki przeciw wściekliźnie w 1968 r.
Pierwszymi sukcesami firmy w dziedzinie weterynaryjnej było wyprodukowanie w 1940 r. sulfachinoksaliny  – pierwszego skutecznego leku przeciw kokcydiozie. Choroba ta niszczyła wówczas każdego roku około 10% kurcząt w USA, sprawiając, że ceny tamtejszego drobiu dorównały cenom wołowiny. W 1962 r. wprowadzono tiabendazol – pierwszy środek o szerokim spektrum działania przeciwko endopasożytom owiec, bydła i koni.
 
Sukces w rozwoju
Wraz z rozwojem firmy rozwijał się równolegle jej pion badań i rozwoju, by dostarczać nowych, coraz lepszych produktów, a także pion działalności przemysłowej, odpowiedzialny za ich wytwarzanie.
Inwestycje w infrastrukturę rozpoczęto już 1997 r., kiedy to we Francji otwarty został ważny ośrodek badań kli­nicznych. Dwa lata później zainaugurowano działanie nowego ośrodka badań nad produktami farmaceutyczny­mi w New Brunswick w USA, w stanie New Jersey.
W Chinach w 2001 r. rozpoczęła się budowa nowego zakładu produkującego szczepionki dla drobiu w Nankin, w tym samym roku zmodernizowano też istniejącą fabrykę w Nanchang. W 2002 r. w brazylijskim mieście Pauli­nia otwarto największy w Ameryce Południowej zakład produkujący szczepionki przeciwko pryszczycy. W 2010r. spółka Merial kupiła zakład produkujący szczepionki przeciwko pryszczycy oraz obiekty badawczo-naukowe w holenderskim mieście Lelystad.
Od października 2011 roku główna siedziba Merial znajduje się we francuskim Lyonie. Tam też mieści się obecnie serce koncernu, który od momentu powstania spółki Merial w 1997 r. podwoił swoją wielkość i skoncentrował się wyłącznie na działalności w sektorze weterynaryjnym. Zarządzanie spółką zorganizowane jest regionalnie: Ameryka Północna, EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), Azja oraz Ameryka Łacińska i Pacyfik. Merial działa bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli w 150 krajach świata.
 

©2017